SZANOWNE KOLEŻANKI I KOLEDZY,
NAUCZYCIELE KLAS”O” I ODDZIAŁÓW I-III!

 

 

    Pragnę Wam udostępnić konspekty zajęć umuzykalniających, które możecie Państwo wykorzystać w swojej pracy z dziećmi klas “0” oraz I-III.

    Potrzebne zapewne będą pewne modyfikacje, związane zwłaszcza z materiałem nauczania, repertuarem i samą oprawą muzyczną. Jak wynika z moich obserwacji i rozeznania właśnie owa strona muzyczna /prezentacja głosem piosenki z akompaniamentem, towarzyszenie instrumentalne do zabaw ruchowych, ilustracja muzyczna/ sprawiają nauczycielom najwięcej kłopotów. Zajęcia muzyczne stawiają bowiem przed nauczycielem specyficzne i wysokie wymagania, którym nie są w stanie sprostać nauczyciele - absolwenci pedagogiki wczesnoszkolnej. Do spełnienia tych wymogów przygotowani są jedynie absolwenci Szkół Muzycznych II Stopnia sekcji Rytmiki oraz wydziałów Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznych.

 

    Co więc maja począć nauczyciele, którzy z praktyką muzyczną zetknęli się w bardzo niewielkim stopniu jedynie na studiach? Można oczywiście korzystać z nagrań ale ja stawiałabym, na ich miejscu, na wykorzystywanie w jak największym stopniu własnych predyspozycji muzycznych oraz improwizacji /głosem i na instrumentach/. Te umiejętności można wypracować. Powodzenia!

Beata Dobrzyń
nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych
w Białymstoku

 

KONSPEKT I
KONSPEKT II
KONSPEKT III
KONSPEKT IV
KONSPEKT V
KONSPEKT VI

feather.gif (1872 bytes)2arrow2.gif (371 bytes)powrót